Leírás
A könyv összeállításánál az MKIK által az építőipari szakmákra kidolgozott kerettantervek ajánlásait vettük figyelembe. A könyv azokat az alapismereteket dolgozza fel elsősorban, amelyek az építőipari szakmák elsajátításához alapvetően szükségesek.
A kiadvány első fejezetei elsősorban az építéskivitelezés témái köré épülnek. Bemutatjuk az építési munka jellegét, a folyamat szereplőit, azok feladatait, valamint a kivitelezést végző egyes szakmákat és azok sorrendjét. Röviden ismertetjük az építési folyamathoz szükséges tervdokumentációk fajtáit és bemutatjuk egy családi ház engedélyezési rajzait, műszaki leírását. Az építési helyszín berendezése és az anyagmozgatási téma után alapvető építési technológiákat ismertetünk. A könyvet az építéskivitelezés lépéseivel folytatjuk. Itt megismerkedhet a tanuló a helyszín előkészítésével, a munkaterület átadás-átvételével, az építéshelyi kapcsolattartás formáival, a készre jelentéssel, a próbaüzemmel, az átadás-átvétellel, a használatbavétellel stb.
A települések típusainak, infrastruktúrájának rövid bemutatása után a különböző rendeltetésű épületekkel foglalkozunk. A 10. fejezetben rövid, rendszerező jellegű áttekintést adunk az építőanyagokról. Bemutatjuk azok legfontosabb - elsősorban fizikai - tulajdonságait is. Nagyon röviden definiáljuk, illetve osztályozzuk és csoportosítjuk a különböző épületszerkezeteket. A könyvet az építőipar legáltalánosabb szerszámainak és segédeszközeinek a jellemzésével zárjuk.
A mai szakiskolai igények kielégítéséhez munkáltató feladatokat (számolási, rajzolvasási, gyakorlati stb.) helyeztünk el. Ezek különböző nehézségűek és mind órai keretek között, mind otthoni munkavégzéssel elvégezhetők. A fejezeteket ismétlő jellegű, a tananyagot összefoglaló kérdések zárják, melyek segítik a tananyag elsajátítását.