Leírás
„Belépsz a hangok világába. Tavaly inkább csak távolról nézegetted, távolról hallgatóztál. Most megismerkedsz a hangokkal, megbarátkozol velük, mindegyikkel külön-külön. Egyre könnyebben fölismered majd őket. Rájössz: a hangok éppúgy élnek, vannak, mint az emberek, a fák, az utcák: ugyanúgy meg lehet ismerni őket. Nem téveszted össze, ahogy nem téveszted össze barátaidat sem, meg az utcát sem, ahol laksz. Ér meg is szereted, ahogy barátaidat is szereted, meg az utcát is, ahol laksz, meg a földet is, amelyen születtél, amelynek nyelvén beszélsz, melynek dalait énekled, zongorázod, hegedülöd, furulyázod ebben az évben. Sok örömet adnak a hangok. De megbarátkozni velük: munkát is kíván. A hangszert is, a szolfézst is gyakorolni kell. Aki a zenetanulást választja, az vele választja a gyakorlást is. És akkor a jutalom sem marad el: nem az osztályzat, hanem a zene szépsége, a hangok öröme.
Az a zene, amivel szolfézsórán foglalkozunk, meg az, amit hűséges szerszámainkon, a hangszereken játszunk, egy és ugyanaz. Amit szolfézsból tanultál, próbálgasd el hangszereden is. Amit meg hangszeren játszol, foglalkozz vele szolfézs módra is.”
A „Hangok világa” c. tankönyv 1. kötete az állami zeneiskolák I. osztálya számára készült, az 1965-ben kiadott szolfézs tanterv követelményei szerint. Feltételezi, hogy a tanuló már elvégezte az előképző osztályt, hogy zenei alapot kapott a szolfézs- és hangszertanuláshoz, hogy tud jó néhány dallamot, eljutott a metrikus-formai érzék, a szolmizációs készség, a belső hallás legelemibb fokára, és hogy nem teljesen járatlan a kotta írás-olvasásban sem.
A tankönyv két részből áll. Az első rész (1-199. példa) főképpen régi stílusú pentaton népdalokat tartalmaz, meg hasonló gyermekdalokat és olvasópéldákat. Főként a metrikai, ritmikai és tonális érzék általános fejlesztésére törekszik, a szolmizáció segítségével. A második részben (201-360. példa) inkább pentachordos, hexachordos, a hétfokúság felé mutató vagy éppen hétfokú zenét találunk. Célunk itt inkább a kottaolvasás gyakorlása, az elméleti-technikai ismeretek és készségek megszerzése, nagyobb figyelemmel az abszolút hangrendszerre.
A két részt párhuzamosan kell végezni. Könyvünkben nem olvasztottuk őket eggyé, mert ez megnehezítette volna az áttekintést; de azért sem, mert a tapasztalat szerint minden osztály más-más tempóval halad a kétféle anyagban. Ha a két rész fölépítése óráról-órára nem is kapcsolódik egymáshoz, de szakaszonként összehangoltuk őket.
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!
További ajánlatunk
Dobszay László:: A hangok világa II.
Kiadói cikkszám:Z.5246
Cikkszám:9790080052464
3.500 Ft
(3.333 Ft + ÁFA)
A tankönyv két, egymással párhuzamosan végzendő részből áll. Az I. rész (1-200. példa) főként új stílusú pentaton, eol, dúr népdalokat és ehhez tartozó olvasópéldákat, feladatokat ad; a II. rész (201-370. példa) főképpen a kottaolvasást gyakorló, az abszolút rendszert ismertető pentachord, hexachord, hétfokú, és a dúr-moll rendszert előkészítő zenei anyagot.
Beszerzés alatt
Dobszay László: A hangok világa III.
Kiadói cikkszám:Z.5247
Cikkszám:9790080052471
3.500 Ft
(3.333 Ft + ÁFA)
Fordulópont ez az osztály a szolfézstanítás tartalmát tekintve. A zene dolgairól kielégítő tapasztalatot nyújtott az előző években egy stílusban kötöttebb, szűkebb körű tananyag is.
Beszerzés alatt
Kodály Zoltán:Kis emberek dalai
Kiadói cikkszám:9790080036785
Cikkszám:9790080036785
980 Ft
(933 Ft + ÁFA)
E füzetben csupa ötfokú dallam van, 6 hang terjedelemig.
Rendelhető
Zenehallgatás az óvodában
Kiadói cikkszám:9789633307809
Cikkszám:9789633307809
3.200 Ft
(3.048 Ft + ÁFA)
Sok, a gyakorlatban is használt gyermekdalt és népdalt tartalmaz, de lapjairól az óvodában ritkábban hallható régi vokális és hangszeres muzsika sem hiányzik...
Rendelhető