Leírás
Nagyon fontos, hogy megjelenjenek drámaórák. Filmen is jó lenne (akár technikailag lebutított, a netről letölthető változatokban), de ennél is fontosabb, hogy nyomtatásban legyenek hozzáférhetők izgalmas, érzelemteli és tanulságos pillanatokat hozó drámaórák. És legalább annyi, hogy egy-egy tanévhez elegendő muníciót kaphassunk. A vázlatok, tervezetek átalakítása, az adott csoport adott pillanatára történő átszabása - szakszerűen: adaptálása - a drámatanári gyakorlatnak rendre visszatérő eleme kell, hogy legyen. Már csak azért is, mert nem sokan vannak olyanok köreinkben, akik minden alkalomra képesek saját forrásból, saját kútfőből előállítani színvonalas drámaórát. (Jó, bevallom, „hitetlen gyaur” vagyok ebben a kérdésben: szerintem nincs is ilyen... Vagy ha mégis van, akkor, kérem, hozzon össze vele valaki! Örömmel beszélgetnék a „drámakincstárral” rendelkező kollégával a tervezésről és a drámatanárok hétköznapjairól…)
A tanítási dráma magyarországi kezdeteit viszonylag pontosan datálhatjuk: David Davis 1991-es fóti kurzusához köthető. Az a „szakirodalmi bumm” is innen eredeztethető, ami a kilencvenes évtized első felében bekövetkezett, és aminek utórezgései kitartottak egészen az évtized végéig, az ezredfordulóig. Sajnos az utóbbi 10 évben ismét egyre kevesebb drámás szakkönyv jelenhetett meg. Ennek messzemenően nem az érdeklődés hiánya volt az oka: alkotói és fogyasztói oldalról nézve is azonos a helyzet — szükség lenne új könyvekre. De a mindenkori válság, a kormányzattól függetlenül jelentkező el- és megvonások, amelyek előszeretettel érintették hol a kulturális területet, hol az oktatást, hol együtt a kettőt, nos, az anyagiak ennek jelentős akadályát képezték ennek. Ehhez képest számít nagy dolognak, hogy időnként mégis vannak olyanok, akik valahol, valahogyan találnak egy kis pénzt, amit erre a területre lehet fordítani. Ez történt most a Marczibányi téren, ahol sikerült előteremteni a feltételeit annak, hogy egy új Drámafoglalkozások gyűjtemény jelenhessen meg. Új — igen, mert a régi kiadvány drámaórái felett kissé eljárt az idő, ennek jeleként a régebbiek közül csupán kettő költözött át abba a könyvbe, amit az olvasó a kezében tart. És mégsem teljesen új, mert a szerkesztői munka a válogatásra, és annak köre a már publikált drámaórákra terjedt ki, nem pedig újak létrehozására. Vagyis az új nem teljesen új. Főként a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ A dráma tanítása című sorozatára építettünk, és mellette a Magyar Drámapedagógiai Társaság periodikájára, a Drámapedagógiai Magazinra. Afféle „best of drama” jött így létre. Mivel a kollégák lemondtak a jogokról, így a szerkesztő szabadon válogathatott. Azt talán mondanunk sem kell, hogy nem szabályjáték-sorokat, nem dramatikus játékok vázlatát, hanem tanítási drámákat keresett. És talált. Méghozzá jókat. (Egy szakértői dráma vázlata is bekerült — ‚Jó, ha van” alapon... Bárcsak lenne belőle sokkal több.)
Harminc drámaóra: az óvoda-iskola átmenet nehézségeit élő gyerekektől a fiatal felnőttekig (esetleg a nem is annyira fiatalokig) terjed az az életkori tartomány, aminek szólhatnak a majdan megvalósuló drámamunkák (ezen belül az egyes vázlatok természetesen csak meghatározott, szűk életkori sávnak).
Kaposi László
Vélemények
Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!
További ajánlatunk
Népi – Gyógy – Mód (PD-919)
Kiadói cikkszám:PD-919
Cikkszám:9786155154140
895 Ft
(852 Ft + ÁFA)
A könyvet elsősorban azoknak az óvodapedagógusoknak ajánljuk, akik olyan módszereket keresnek, amelyekkel hatékonyabban adhatják át énekes-táncos tudásukat, vagy fel szeretnék frissíteni gyermekjáték-repertoárjukat.
Raktáron
Így tedd rá! 2. (DVD-melléklettel)
Kiadói cikkszám:9789630888141
Cikkszám:9789630888141
-5%
A könyvben összeválogattunk sok új játékot, melyek többsége korosztályi tényezőknek és csoportok összetételének megfelelően továbbfejleszthetők.
Raktáron
Így tedd rá! (CD-melléklettel)
Kiadói cikkszám:978963068785
Cikkszám:9789630687805
-5%
Praktikus olvasnivaló mindazoknak, akik óvodás, kisiskolás gyermekeknek oktatnak népi gyermekjátékokat, néptáncot.
Beszerzés alatt
Mesefoglalkozások gyűjteménye 1.
Kiadói cikkszám:9786155450259
Cikkszám:9786155450259
-5%
A Népmesekincstár módszertanának gyakorlati kézikönyve a mindennapokban kipróbált, 49 mesefoglalkozás részletes leírását tartalmazza
Rendelhető