Leírás
A könyv összeállításánál a modul tananyagegységeinek követelményei és ajánlásai mellett a gyakorlati szempontból legfontosabb ismereteket tartottuk szem előtt. A bevezetés után a mázolómunkák két leggyakoribb felületének, a fának és a fémnek a tulajdonságairól szólunk. A mázolás előkészítő- és segédanyagaival, bevonóanyagaival külön foglalkozunk, hiszen azok más könyvünkben nem találhatók. Az kivitelezéskor felhasználandó anyagokat a szakmai szokásoknak megfelelően csoportosítottuk, kategorizáltuk.
A későbbi fejezetekben részletesen bemutatjuk a felületkezelés menetét az egyes felületek esetén. A technológia lépései szerint összefoglaljuk azokat az ismereteket, amelyekre a vizsgán, illetve a szakmai munka során szükség lehet. Fontosnak tartjuk a speciális bevonatok, különleges mázolási munkák bemutatását is. A könyv ezen részét a mázolási munkák hibáinak ismertetésével zárjuk. Természetesen foglalkozunk a mázolás gépi szerszámaival is, hiszen a munkavégzés egyre többször ilyen berendezésekkel történik.
A modul felújítási munkákhoz kapcsolódó ismereteket is meghatároz. A tankönyv a központi program előírásainál több felújítási témát érint (pl. vasbeton szerkezetek javítása, ragasztott polisztirol hőszigetelő rendszerek). Ezeket a fejezeteket azért készítettük el, mert a következő években, évtizedekben e szerkezetek festése, javítása egyre fontosabbá fog válni, így a tanulóknak meg kell ismerkedniük velük.
A fejezetekben folyamatosan helyeztünk el tervolvasási, házi-, gyakorló-, rajzi- és gyakorlaton megoldandó feladatokat. Minden nagyobb tananyagrészt munkafüzet jellegű kitöltendő feladatokkal zárunk.