Leírás
A gépészeti technológiák köre, melyekkel a kívánt alkatrész az előgyártmányból, félkész termékből elkészíthető, igen széles körű. Az ipari termelés jelentős része azonban forgácsolóeljárásokat alkalmaz a termékek előállítására. A forgácsolás a szobrászathoz hasonlítható, ahol a művész a márvány- vagy gránittömbből a felesleges anyag leválasztásával alkot remekművet. A szobor ott van a tömb belsejében, csak ki kell onnan szabadítani. A forgácsolási eljárások sokszínűsége, valamint a forgácsolás jelentősége a termelésben indokolja, hogy a gépészeti technológiák e területével önálló kötetben foglalkozzunk.
Tankönyvünk olyan tizenéves fiatalok számára íródott, akiknek a gépészet területén semmiféle tapasztalatuk nincs, de jövőjüket ebben a szakmában képzelik el. A gépészeti technológiák megismerése egyike az első lépéseknek a gépésszé válás útján.
Miért fontos a technológiák ismerete? Mert a gyártásban egy alkatrész elkészítésére többféle lehetőség is adott. A gépész feladata, hogy döntést hozzon, méghozzá jó, optimális döntést. A döntéshozatalhoz pedig információ kell, amit a technológiák ismerete biztosít. A technológia határozza meg, hogy az adott alkatrészt milyen anyagból, milyen módszerrel és milyen eszközökkel lehet előállítani, hogy megfeleljen az elvárt követelményeknek. Természetesen a technológiai feltételek kiegészülnek gazdaságossági, munkaszervezési, logisztikai szempontokkal, ami a döntéshozatalt még összetettebbé teszi.
E tankönyv sem tartalmát, sem mélységét tekintve nem teljes. Írásakor figyelembe kellett venni a rendelkezésre álló heti órakeretet, a központilag meghatározott tananyagtartalmat, valamint az iskolai, gyakorlati tapasztalatokat is. Ennek ellenére törekedtem arra, hogy a forgácsolási technológiák a lehető legszélesebb körben kerüljenek bemutatásra.
A központi tananyagban a forgácsoláshoz tartozó ismeretanyaggal két tantárgy foglalkozik. Tankönyvünk egységesen tárgyalja a forgácsolási technológiákat, ezek eszközeit, kiegészítő berendezéseit és technológiai számításait, ezzel teljes képet mutatva be a forgácsolásról.
Sikeres tanulást kíván a szerző, a szerkesztő és a kiadó!